Bezsenność to zaburzenia snu, które mogą mieć swoje podłoże w wielu czynnikach i łączy się często z ogólnym zestresowaniem spowodowanym pracą, relacjami z bliskimi lub stylem życia, nerwicą czy demencją starczą. Bezsenność jest związana również z zaburzeniem higieny snu i może mieć duży wpływ na nastrój osoby cierpiącej na tę przypadłość, co przyczynia się do wydajności w ciągu dnia.

Ludzie chorujący na bezsenność są chronicznie zmęczeni, a przy tym nie mogą zasnąć w nocy czy lub skorzystać z paru godzinnej drzemki w ciągu dnia. Nieleczona bezsenność może prowadzić do znacznego wyczerpania organizmu, omamów, a nawet depresji.

Leczenie bezsenności odbywa się głownie farmakologiczną. Osobie chorej podawane są leki, które pomagają nie tylko zasnąć, ale również wyrównują tak zwany zegar biologiczny i pomagają zasnąć o określonej porze.

Jednak przyczynami bezsenności mogą być też problemy psychicznie, dlatego warto udać się do psychologa lub lekarza psychiatrii w celu ustalenia głównej przyczyny jej powstania.

By Sabina