Obecnie z Internetu korzystają praktycznie wszyscy. Nawet jeśli zdarzy się, że ktoś nie posiada łącza w domu, korzysta z mobilnych modemów na kartę albo idzie do znajomych. Sieć jest potrzebna do wielu podstawowych czynności: sprawdzania maili, przeglądania stron czy nawet płacenia rachunków. Niestety, nowe technologie nie stanowią wyzwania dla przestępców, którzy postanowili wprowadzić swoją działalność również do przestrzeni wirtualnej.

Cyberprzestępcy działają bardzo sprytnie. Często wysyłają wirusy za pośrednictwem poczty internetowej, podszywając się pod znane i renomowane firmy, by zyskać zaufanie odbiorcy. Odpowiednie programy pozwalają im też ściągać pieniądze z kont bankowych oraz wymuszać okupy. Bardzo podatne na ataki hakerów są przede wszystkim urządzenia mobilne, takie jak telefony lub tablety.

Przestępcy często wysyłają podejrzane SMS-y, a jeśli właściciel na nie odpowie, wyłudzają pieniądze. Przed atakami internetowych przestępców oczywiście można się bronić. Pierwszym krokiem powinna być instalacja programu antywirusowego, który ostrzeże przed zagrożeniem oraz pomoże przy usunięciu złośliwego oprogramowania. Sami internauci również powinni zachować wzmożoną ostrożność, by nie kusić niepotrzebnie losu i nie odbierać żadnych podejrzanych wiadomości z załącznikami.

http://www.i-kar.pl/oferta/poradnie/chorob-naczyn/

By Sabina