Jeżeli chcemy, żeby nasza nawigacja działała prawidłowo i faktycznie bez żadnych problemów doprowadziła nas na miejsce, to powinniśmy dopilnować, aby były w niej wgrane najlepsze mapy. Przede wszystkim powinniśmy dołożyć starań, aby były one jak najbardziej dokładne, a z drugiej strony musimy dopilnować, żeby były one aktualne. Dlatego też, jeśli przez jakiś czas nie korzystaliśmy z naszej nawigacji, a teraz wybieramy się w trasę, to koniecznie powinniśmy ściągnąć najnowszą mapę, tak abyśmy mieli pewność, że faktycznie będzie ona pokazywała stan faktyczny dróg i znaków. Powinniśmy tutaj również zwracać uwagę na to, ile dróg jest naniesionych na naszą mapę.

Oczywiście im będzie ich więcej, tym lepiej, ponieważ tym dokładniejsza będzie nasza mapa i tym łatwiej będzie nam się za jej pomocą poruszać.

Na co jeszcze warto zwrócić uwagę?

Zazwyczaj gdy korzystamy z nawigacji, to podajemy dokładny adres, razem z numerem budynku, w przed którym chcemy się znaleźć. Dlatego powinniśmy sprawdzić, czy wybrana przez nas mapa posiada taką numerację i jaki procent budynków jest opisany. Im będzie ich więcej, tym większa będzie szansa, że nawigacja bez żadnych trudności doprowadzi nas praktycznie pod same drzwi budynku, w którym będziemy chcieli się znaleźć.

Warto również sprawdzić czy producent będzie nam oferował bezpłatną aktualizację mapy. Są takie, które mają tylko krótki okres darmowej aktualizacji i za każdą kolejną trzeba płacić, jednak warto poświęcić trochę czasu na poszukiwanie mapy, bo coraz częściej pojawiają się takie, które pozwalają nam na dożywotnią ich aktualizację bez żadnych opłat. Co prawda może się okazać, że będą one trochę droższe podczas zakupu, jednak zaoszczędzimy na późniejszym braku opłaty za aktualizacje, a to oznacza, że tak naprawdę w ostatecznym rozrachunku, wyjdzie nas to taniej.

Co jeszcze powinniśmy wiedzieć?

Na rynku oferowanych jest nam wiele różnych map, a to oznacza, że powinniśmy im się dokładnie przyjrzeć, zanim dokonamy ostatecznego wyboru.

Jednak poza samą jakością mapy, warto wziąć też pod uwagę to, jak wygląda jej obsługa. Są takie mapy, które mają bardzo intuicyjne menu i praktycznie nawet początkujące osoby nie będą miały problemów z ich ustawianiem. Niestety, są również bardziej skomplikowane w obsłudze, a to będzie oznaczało, że zanim zdecydujemy się korzystać z takiej mapy na trasie, najpierw będziemy musieli przeznaczyć trochę czasu na to, aby na spokojnie się z nimi zapoznać i sprawdzić, w którą zakładkę musimy wejść, aby móc otrzymać niezbędne dane. Oczywiście trzeba sobie również zdawać sprawę z tego, że można nabyć mapę Polski, ale również możemy osobno nabyć mapę poszczególnych państw.

Tutaj tym większe znaczenie będzie miało, na ile takie mapy pokrywają się z faktycznym stanem dróg i czy naprawdę poprowadzą nam bez problemów do celu. Warto dokładnie przyglądać się mapom, z których korzystamy w naszej nawigacji. Musimy mieć tutaj pewność, że są one dokładne i na wysokim poziomie. To oznacza, że powinniśmy wypróbować kilka różnych możliwości, tak abyśmy mogli powiedzieć, która mapa była dla nas najlepsza, która pokazywała dokładniejsze parametry i która była łatwiejsza w obsłudze.

Im lepiej będzie nam się na takiej mapie jechało, tym z pewnością spokojniejsza będzie nasza podróż.

By Sabina