Miasteczko na terenie Francji, leżące nad rzeką Dordogne, charakteryzujące się wyjątkowym urokiem. Podróżując po Francji, zdecydowanie należy ten jej rejon zaznaczyć na mapie i wpisać na listę miejsc wartych odwiedzenia. La Roque Gageac to bardzo wąskie miasteczko, niemal wciśnięte pod skałę i zawieszone nad północnym brzegiem rzeki, która malowniczymi zakolami przecina dolinę. Przeważająca część domów miasteczka jest nowa. Na tle skały wyróżniają się one złoto-żółtymi murami i czerwonymi dachówkami.

Wśród nich można także znaleźć starsze budynki, pochodzące jeszcze z XIX wieku. Miasteczko charakteryzują przeważnie małe domostwa. Fascynujące jest, że w klifie wznoszącej się ponad miasteczkiem skały, jakieś 40 metrów powyżej osady, znajduje się Fort Troglodytów. Groty jaskiniowców wciąż jeszcze istnieją i wydają się być bardzo dobrze zachowane. Można odnieść wrażenie, że pomimo upływu lat, wciąż niewiele się tu zmieniło.

Inne atrakcje, jakie spotkać można w La Roque Gageac, to: ruiny Zamku Biskupów Sarlat, Zamek Tarde z XV wieku oraz ogród egzotyczny, z takimi gatunkami jak bambusy i kwitnące bananowce.

By Sabina