Istnieje wiele postaci masażu. Wiele czynników przesądza o jego popularności. Generalnie masaż jest czynnością, która kojarzy nam się bardzo pozytywnie.

Nawet najprostszy masaż ramion odbieramy jako coś szalenie przyjemnego i korzystnego dla ciała, więc chętnie oddajemy się w czyjeś ręce i zazwyczaj nie jest to profesjonalny masażysta. Może jednak warto, aby właśnie on zajął się naszym ciałem i zapewnił mu wspaniały relaks, odprężenie i poprawę samopoczucia? Takie chwile mogą być niezapomniane. Rodzi się jednak pytanie, po co w ogóle masować? Potrzeby w tym zakresie są rozmaite.

Wydaje się, że większości z nas w zupełności wystarcza masaż typowo relaksacyjny, gdzie niekoniecznie jest mowa o jakichkolwiek terapeutycznych czy medycznych uwarunkowaniach. Chcemy po prostu poczuć się lepiej, bardziej komfortowo i odprężyć po ciężkich dniach pracy. W salonie masażu taka usługa jest wykonywana powszechnie, a klienci są z niej bardzo zadowoleni.

Czasami jednak wymagania rosną, a potrzeby są bardziej złożone. Ludzie, którzy borykają się z problemami zdrowotnymi, zmagają się z bólami, zwyrodnieniami lub wracają do formy po kontuzjach, mają inne oczekiwania. Chcą, aby masażysta zajął się nimi z uwzględnieniem fachowej wiedzy medycznej oraz fizjoterapeutycznej.

Wówczas bardzo ważny jest ucisk w odpowiednich miejscach, jego siła i częstotliwość. Wszystko po to, aby pacjent masażysty był pewien, że jego dolegliwości miną lub zostaną przynajmniej zniwelowane. Wybór między masażem klasycznym, leczniczym czy sportowym jest zatem indywidualny.

By Sabina