Dzięki zaawansowanym lokalizatorom GPS, które można instalować w samochodach osobowych, autach ciężarowych, autobusach czy pociągach, możliwe jest uzyskanie wiedzy o tym, gdzie się w danym momencie znajdują, a nawet z jaką prędkością się poruszają. Wszystko to w czasie rzeczywistym, a więc każdy może mieć dostęp do tych danych i na przykład interweniować w sytuacji, gdy pojazd całkowicie zbacza z ustalonej wcześniej trasy.

Kiedyś takie rozwiązania były dostępne jedynie dla służb państwowych, dziś może z nich korzystać w zasadzie każdy z nas. Urządzenia GPS montowane w pojazdach nie tylko nawiązują połączenia z satelitami, ale na bieżąco przekazują dane lokalizacyjne na serwer pośredniczący.

Zazwyczaj jest to system dostarczony przez firmę specjalizującą się w realizacji usług monitoringu satelitarnego. Jak wygląda to od strony technicznej? Zwykle nadajnik jest zintegrowany z modułem GSM, który w oparciu o zwykłą kartę SIM łączy się z internetem.

Tą drogą przesyła na serwer dane, które następnie można odczytać. Nowoczesne rozwiązania lokalizacyjne stanowią bardzo dobry sposób na to, by śledzić na przykład poczynania floty samochodów w firmie kurierskiej lub spedytorskiej.

Z technologii tej korzystają też przedsiębiorstwa świadczące usługi w zakresie transportu zbiorowego – zarówno miejskiego czy gminnego, jak też ogólnokrajowego i międzynarodowego. Urządzenia GPS sprawiają, że można w sposób ciągły określać miejsce przebywania pojazdu, co może być pomocne także w razie jego kradzieży.

http://witek.pl/

By Sabina