Jeśli mowa o rozwiązaniach technologicznych, które mogą być na dużą skalę wykorzystywane przez konwoje i agencje ochrony, to ciężko w tym wszystkim pominąć GPS. Jak wiemy zyskał on wiele bardzo praktycznych zastosowań, a branża ochroniarska ma szereg sposobności, by z niego korzystać. W przypadku usług konwojowania widać to bardzo wyraźnie. Każdy konwój, który rusza w teren powinien być dziś monitorowany za pomocą urządzeń GPS. Zabezpieczeniu podlega zarówno pojazd, którym dobra są przewożone, jak i one same. Nadajniki umożliwiające lokalizację łączą się z satelitami i na bieżąco określają położenie obiektu na mapie.

Dane przetwarzane w czasie rzeczywistym są wysyłane na serwer za pomocą modułu GSM lub 3G, a więc z wykorzystaniem internetu. Oczywiście łączność jest szyfrowana za pomocą specjalnego protokołu, tak aby informacje nie mogły być wykradzione przez hakerów. To rozwiązanie, dzięki któremu możliwe jest śledzenie konwoju zdalnie z poziomu przeglądarki internetowej. Wykorzystanie tej technologii jest dziś całkiem powszechne. Koszty zakupu akcesoriów niezbędnych do tego, aby zbudować w pełni efektywny system monitoringu GPS nie są wysokie, choć nie zawsze tak było. Swego czasu po lokalizację satelitarną sięgały jedynie służby państwowe, dziś mogą to robić nawet osoby prywatne, a co dopiero agencje ochrony.

Duża ilość dostępnych rozwiązań sprawia, że każdy konwój można na bieżąco śledzić, a uzyskane dane pozwalają stwierdzić, czy transport był realizowany zgodnie z przyjętym wcześniej planem.

By Sabina