Jeżeli decydujemy się na zakup nawigacji GPS, to z pewnością zakładamy, że będzie ona nam towarzyszyła przez dłuższy czas. To oznacza, że powinniśmy na spokojnie przyjrzeć się różnym propozycjom, tak abyśmy mieli pewność, że wybierzemy taką ofertę, która najbardziej będzie nam pasowała, która bez problemów doprowadzi nas do wyznaczonego miejsca i co więcej, w którą bez problemów będziemy mogli wprowadzić wszystkie niezbędne informacje. Jednak na co powinniśmy zwrócić uwagę kupując taką nawigację GPS, aby wiedzieć, że faktycznie będzie ona odpowiadała naszym oczekiwaniom i że przyjemnie będzie nam się podróżowało korzystając z takiej mapy?

Na co zwracać uwagę?

Zastanawiamy się, pod jakim kątem powinniśmy patrzeć na nawigacje, aby mieć pewność, że wybierzemy te najlepsze dla siebie? Przede wszystkim warto wiedzieć, że różne modele są przeznaczone do zamontowania w samochodach, ale także istnieją specjalne modele nawigacji, z których będziemy mogli korzystać podczas podróżowania motocyklem. Dodatkowo w momencie wybierania odpowiedniej nawigacji, powinniśmy zwrócić uwagę na mapę, która jest w nich zainstalowana. Nie tylko na cenę, jaką przyjdzie nam za nią zapłacić na początku, ale przede wszystkim na kwotę, jaką będziemy musieli uiszczać podczas każdej aktualizacji, a te wbrew pozorom będą przeprowadzane stosunkowo często. Dodatkowo warto popatrzeć jakie parametry techniczne będzie nam oferowała wybrana nawigacja. Czy jej działanie jest płynne, a więc jak szybko oblicza czas przejazdu i przygotowuje dalszy obraz trasy, oraz jak często się odświeża, aby zaktualizować nasze obecne miejsce, w którym się znajdujemy. Szczególną uwagę warto poświęcić sprawdzeniu parametrów procesora i pamięci, abyśmy mieli pewność, że nasza nawigacja będzie działała na naprawdę wysokim poziomie.

Co jeszcze ma znaczenie?

Warto też sprawdzić, na jakim systemie operacyjnym działa wybrana nawigacja.

Może się wówczas okazać, że będziemy musieli ponieść dodatkowe koszty, aby móc korzystać ze wszystkich opcji, jakie oferuje dany sprzęt, a niekoniecznie musimy mieć na to ochotę. Musimy także sprawdzić jakość dźwięku i głośność takiego urządzenia. To ważne, bo przecież przez większość trasy będziemy kierowali się komendami głosowymi i tylko od czasu do czasu, będziemy spoglądali na ekran. No właśnie, nie powinniśmy zapomnieć o sprawdzeniu wielkości wyświetlacza i jego rozdzielczości. Im bardziej czytelny będzie obraz, który będzie nam pokazywany, tym szybciej będziemy dostrzegać interesujące nas wskazania, jak np. w którym dokładnie momencie skręcić, a to oznacza, że tym krótszy będzie czas, w którym oderwiemy nasz wzrok od drogi. Niektóre nawigacje proponują nam dodatkowe opcje, takie jak: informacje o robotach drogowych, wypadkach i korkach, dodatkowo niektóre podają informację na który pas należy zjechać, gdzie znajdują się radary czy podczas zbliżania się do celu wskazują miejsca, w których możemy zaparkować. Warto się zastanowić, czy któraś z tych dodatkowych opcji jest nam potrzebna, i jeśli tak, to pod tym kątem szukać odpowiedniego modelu nawigacji. Producenci nawigacji dokładają wszelkich starań, aby ich klienci byli zadowoleni.

Dlatego nawigacje działają coraz lepiej, a dodatkowo jeszcze oferują nam wiele innych, bardzo przydanych opcji.

By Sabina