Czym właściwie jest narzędzie określane jako klucz francuski? Dla osoby, która przez otoczenie określana jest, jako prawdziwa „złota rączka” to zapewne dosyć banalne pytanie. Gdyby jednak trzeba było wytłumaczyć laikowi, czym jest to narzędzie…? Otóż, w dużym uproszczeniu, klucz francuski jest kluczem nastawnym, to znaczy takim, który charakteryzuje się regulowanym rozwarciem szczęk.

Pod względem wyglądu przypomina on trochę zwykły młotek, a trochę kilof. Okazuje się być niezbędny podczas prac hydraulicznych.

Służy on do rozmaitych operacji przykręcania i odkręcania śrub. Oprócz klucza francuskiego, znane są także klucze angielskie, szwedzkie, samozaciskowe oraz tak zwana żabka.

Większość z nich służy do nastawiania rur, natomiast różnią się między sobą w głównej mierze konstrukcją. Często zdarza się, że klucz francuski oraz klucz angielski są ze sobą mylone.

Co ciekawe, narzędzie, jakim jest klucz francuski jest motywem, który nadspodziewanie często pojawia się w różnych grach komputerowych, występując zresztą w charakterze broni, a nie narzędzia, które jest stosowane w przemyśle związanym z hydrauliką.

By Sabina