Jeżeli stajemy przed koniecznością zakupienia nawigacji, to może się okazać, że będziemy się zastanawiali, czy lepiej zainwestować w osobne urządzenie, które będzie nas prowadziło do celu, czy może lepiej zrobimy jeśli do naszego smartfona wgramy odpowiednie mapy i to on nas poprowadzi do celu. Tak naprawdę jedna i druga opcja ma swoje mocne, jak i słabe strony, a to oznacza, że dokładnie powinniśmy się nad nimi zastanowić. Dzięki temu będziemy mogli określić, co jest dla nas ważniejsze, na co powinniśmy zwrócić większą uwagę, a co się z tym wiąże, to pozwoli nam określić, jakie rozwiązanie sprawdzi się w naszym przypadku. Tak abyśmy bez problemów mogli dojechać w wyznaczone miejsce, bez stresowania się, że nasza nawigacja nie do końca działa tak jakbyśmy chcieli.

Jak to jest w przypadku smartfona?

Największą zaletą posiadania nawigacji w smartfonie jest z pewnością to, że zazwyczaj mamy go zawsze przy sobie. To oznacza, że będziemy mogli z takiej nawigacji skorzystać w każdym momencie, nawet jeśli pierwotnie tego nie planowaliśmy. Co więcej, wychodząc z samochodu zabieramy telefon ze sobą, a więc nie będziemy kusić potencjalnych złodziei, żeby włamali do samochodu i taką nawigację ukradli.

Innym plusem takiego rozwiązania jest z pewnością fakt, że cały czas jesteśmy połączeni z internetem. To oznacza, że na bieżąco możemy być informowani o problemach na drogach, wypadkach czy korkach, a to oznacza, że trasa cały czas będzie tak aktualizowana, aby dojazd do celu zabrał nam jak najmniej czasu. Co więcej, niektóre nawigacje na smartfona posiadają możliwość dokumentowania wizyt na stacjach benzynowych i zużycie paliwa, jak i mierzenia czasu parkowania. Może się więc okazać, że mamy tutaj wiele ciekawych opcji do wyboru. Jednak może się okazać, że korzystanie z nawigacji na telefonie będzie problematyczne dla osób, które są laikami i które nie do końca chcą przebierać w różnych ofertach i co chwilę konfigurować swoje telefony. Co więcej, może też być tak, że w przypadku smartfonów, możemy mieć problem z jakością obrazu, ponieważ ten ekran nie jest zbyt duży.

Może jednak oddzielne urządzenie?

Jeżeli więc bierzemy pod uwagę możliwość kupienia osobnego urządzenia do nawigacji, to przede wszystkim musimy się liczyć z tym, że będziemy go musieli nosić przy sobie, bo pozostawienie go w samochodzie, może prowokować do włamania.

Z drugiej strony decydując się na takie rozwiązanie będziemy mogli wybrać ekran o odpowiedniej wielkości, a to oznacza, że bez problemów będziemy mogli dostrzec wszystkie szczegóły pojawiające się na mapie. Co więcej, ponieważ ten obraz jest większy, możemy za jednym razem zobaczyć większą ilość drogi, a czcionka będzie łatwiejsza do odczytania. Może się też okazać, że uchwyty do takich nawigacji są lepsze, dzięki czemu mamy możliwość ustawienia ich pod dowolnym kątem, tak abyśmy wszystko dokładnie widzieli. Jednak może się okazać, że aktualizacja map w takich urządzeniach jest problematyczna, a jeśli nie będzie połączona z internetem, to nie będziemy mieli informacji chociażby o korkach na drodze. Musimy się zastanowić, co jest dla nas ważniejsze. Czy duży ekran, na którym będzie wyświetlana mapa, czy może fakt, że będziemy mieli nawigację cały czas przy sobie. W zależności od osobistych preferencji powinniśmy podejmować decyzję, czy wolimy mieć nawigację w smartfonie, czy w oddzielnym urządzeniu.

By Sabina