Konwojent to ochroniarz specyficznego rodzaju, który zajmuje się przewożeniem dużych sum pieniędzy lub przedmiotów wysokiej wartości. Jest to praca wyjątkowo niebezpieczna, nawet w gronie ochroniarzy, ponieważ wiąże się z ciągłym ryzykiem padnięcia ofiarą zorganizowanego napadu.

Przestępcy, chcący przechwycić cenny, przewożony towar, bowiem zwykle nie przebierają w środkach. Z tego powodu w pracy konwojenta tak ważne jest dobre przygotowanie fizyczne.

Konwojentem zostają zwykle ochroniarze z kilkuletnim stażem. Pracodawcy, przyjmujący na to stanowisko takie osoby, mogą mieć bowiem pewność, że kandydaci mogą się już pochwalić pewnym doświadczeniem i nie popełnią tragicznego w skutkach błędu.

Zwykle wymagany jest także dokument, zaświadczający o wpisaniu na listę kwalifikowanych ochroniarzy fizycznych oraz zezwolenie na posiadanie broni palnej. Osoba, pracująca w konwoju, nie powinna być wcześniej karana.

Co więcej, musi się cechować dużą odpornością na stres, który zresztą będzie jej towarzyszył przez cały czas wykonywania obowiązków. Konwojenci przechodzą te same szkolenia co ochroniarze.

Oczywiście, nie każdy ochroniarz może zostać w przyszłości osobą, odpowiedzialną za przewóz drogocennego ładunku. Jednostka taka musi się odznaczać wyjątkową sprawnością fizyczną, odpowiednim refleksem i celnością w oddawaniu ewentualnych strzałów.

Musi potrafić doskonale się bronić, a co więcej być przygotowana na szybkie reagowanie nawet w najbardziej podbramkowej sytuacji. Powinna też zdawać sobie sprawę, że w momencie ataku może utracić nie tylko transportowany towar, ale i własne życie.

By Sabina