Maszyna jest przedmiotem, który składa się z wielu zależnych od siebie części. Jeśli jedna z nich przestaje działać, całe urządzenie jest niezdatne do prawidłowego użytku. Podobnie jest z naszym organizmem, który tworzą ciało i umysł. Musimy zdać sobie sprawę z tego, że jeśli czujemy się chorzy, nasz mózg także to odczuwa.

Jesteśmy wtedy przygnębieni i niezdatni do normalnego funkcjonowania. Ta zależność działa także w drugą stronę. Jeśli choruje nasz umysł, ciało także odczuwa pewien dyskomfort, który może objawiać się na wiele sposobów. Kiedy choruje nasz umysł, ciało nierzadko również odmawia nam posłuszeństwa: boli nas głowa, mamy nudności i wymioty, nie mamy fizycznej siły by podnieść się z łóżka.

By zapobiec takim stanom powinniśmy dbać zarówno o ciało jak i o duszę. Zarówno na jedno, jak i na drugie bardzo pozytywny wpływ mają ćwiczenia na świeżym powietrzu i zdrowa dieta bogata w świeże warzywa. Ponadto warto od czasu do czasu porozciągać ciało i uspokoić umysł na zajęciach jogi. Pamiętaj o tym, aby odpowiednio dbać zarówno o swoje ciało, jak i umysł.

Są one od siebie zależne i jeśli zaniedbasz choć jedno z nich, Twój organizm to odczuje.

By Sabina