Kolejna substancja narkotyczna, którą czarny rynek wysoko wycenia, to kokaina. Co ciekawe, jest to narkotyk powstały na bazie naturalnego surowca jakim są liście koki.

Największym producentem tego narkotyku na świecie jest Kolumbia, gdzie koka jest powszechnie uprawiana przez farmerów. Rośliny są skupowane przez kartele narkotykowe i po specjalnej obróbce kierowane do nielegalnej sprzedaży na całym świecie.

Kokaina jest substancją silnie uzależniającą i w zbyt dużej dawce może doprowadzić do śmierci zażywającego. Oferowana przez dilerów w USA czy Europie kokaina zwykle jest tylko po części pierwotnym produktem sprowadzonym z Kolumbii.

Lokalne kartele zajmujące się dystrybucją dodają do niej na przykład cukier lub mannitol, aby zwiększyć objętość dawki. Częstą praktyką jest też dodawanie do kokainy syntetycznych środków odurzających lub znieczulających, które mają symulować jej działanie.

Dzięki temu przestępcom udaje się uzyskać większe zyski przy mniejszym zużyciu kluczowego surowca. Za jeden gram „koki” trzeba zapłacić około 600 dolarów.

By Sabina