System alarmowy to podstawa bezpieczeństwa w wielu miejscach. Decydują się na niego właściciele małych i dużych firm, a także posiadacze domów jednorodzinnych.

Dzięki sprawnie działającemu urządzeniu, które podczas nieobecności właściciela sprawnie monitoruje cały obiekt można być całkowicie spokojnym o trzymane tam przedmioty oraz stan pomieszczeń. Działanie każdego systemu alarmowego, niezależnie od tego, czy jest on bezprzewodowy, czy jednak przewodowy, polega na przetwarzaniu danych, które zostają dostarczone do tak zwanej centrali alarmowej od sprzętów, odbierających pewne informacje (mowa tutaj o wszelkiego rodzaju czujnikach, na przykład ruchu czy ciepła).

W zależności od rodzaju rozwiązania, dane zostają przekazane za pośrednictwem kabla, fal radiowych lub za sprawą obu tych dróg (w przypadku systemów, tworzących specjalnie opracowywane hybrydy). Kiedy określone informacje zostaną przekazane do centrali, ta odpowiednio reaguje (w zależności od tego, jak jest zaprogramowana lub skonstruowana).

Może chociażby uzbroić dany system, uniemożliwiając intruzowi jego przekroczenie lub uruchomić alarm, na który będą reagować pracownicy wynajętej firmy ochroniarskiej. Jeśli natomiast czujnik odbierze inny sygnał – na przykład wprowadzenie określonego kodu, system rozbroi się, a inne sygnały zostaną pominięte.

Warto zauważyć, że w przypadku każdego takiego systemu alarmowego przede wszystkim liczy się skuteczność przekazywania danych. Zarówno ona, jak i inne czynniki, na przykład odporność sprzętu na ewentualne zniszczenia, zostaje opisana odpowiednią klasą bezpieczeństwa.

By Sabina