Są takie lokalizacje w województwie zachodniopomorskim, które słyną ze szczególnych walorów lub atrakcji. Możemy o nich powiedzieć, że są wyjątkowe i przez to szczególnie godne naszej uwagi. Zalicza się do nich z pewnością Trzęsacz, który należy do najlepiej znanych letniskowych wsi nad Bałtykiem. Leży on w Gminie Rewal, będącą jednym z centrów turystycznych całego regionu. Wieś to niewielka, licząca nieco ponad setkę stałych mieszkańców, ale jak łatwo się domyślić latem zamienia się w tętniącą życiem mini-metropolię.

Jest to jednak tętnienie raczej miarowe, albowiem Trzęsacz gości głównie turystów spokojnych – osoby starsze, kobiety z dziećmi oraz wielbicieli historii. Ci ostatni pojawiają się tam przyciągnięci wyjątkowym śladem dawnej zabudowy. W Trzęsaczu znajduje się bowiem fragment ściany średniowiecznego kościoła, który zachował się na klifie. Kawałek gotyckiej budowli jest jedyną tego typu atrakcją w Europie. Swego czasu groziło mu całkowite zniszczenie, jednak kilka lat temu przeprowadzono intensywne prace konserwacyjne, służące zabezpieczeniu unikalnego na skalę kontynentu zabytku.

Nie trzeba dodawać, że każdy turysta w Trzęsaczu chce te ruiny obejrzeć. Na tym nie koniec rzeczy, które w tej urokliwej wsi są godne uwagi. Pozostając w klimacie sakralnym – jest bardzo ładny neogotycki kościół, będący siedzibą lokalnej parafii. W głównej, reprezentacyjnej części Trzęsacza możemy też zobaczyć miejscowy pałac z funkcją muzealną. Dla spacerowiczów dobrą propozycją jest pełen zieleni Park Dworski.

By Sabina