Większość kierowców nie wyobraża sobie już sytuacji, w której mieliby jechać w dłuższą trasę i nie korzystać podczas niej z takiego urządzenia jak nawigacja. Przyzwyczailiśmy się do tego, że odpowiednio zaprojektowane urządzenia wskazują nam drogę, informują o kontrolach policyjnych, o wypadkach i korkach. Dzięki nim, nie musimy się co chwilę zatrzymywać, aby sprawdzić na mapie gdzie jesteśmy i gdzie powinniśmy dalej skręcić. Wystarczy, że dokładnie będziemy słuchać głosu wydobywającego się z takiego urządzenia i raz po raz sprawdzimy na ekranie, gdzie mamy jechać, a szybko i bezpiecznie dotrzemy do wybranego przez nas celu.

Jednak jak to się dzieje, że nawigacja prowadzi nas tak dokładnie i cały czas jest w stanie kontrolować nasz czas dotarcia do celu?

Działa dzięki satelitom

Jeżeli zaczęliśmy się zastanawiać na jakiej zasadzie działa nawigacja, to warto wiedzieć, że możemy z niej korzystać dzięki nowoczesnym rozwiązaniom technologicznym i satelitom, które krążą nad Ziemią. Tak naprawdę wszelkiego rodzaju GPS, wskazują nasze położenie na podstawie czasu, w jakim sygnał z satelity dociera do odbiornika i z powrotem. Jednak żeby te pomiary były prawidłowe, tak naprawdę potrzeba przynajmniej czterech satelitów, a to dlatego, że moduły, które znajdują się w urządzeniach naziemnych, są niezbyt dokładnie. Skąd się jednak biorą różnice w dokładności tych urządzeń? Zależą one od zegarów atomowych w satelitach, które są ze sobą zsynchronizowane.

Warto też wiedzieć, że każdy kolejny sygnał, który będzie dostępny, pozwoli zmniejszyć teren, na którym się znajdujemy, a wówczas wskazania naszej nawigacji, odnośnie naszego położenia będą dokładniejsze.

Musimy mieć dobrą mapę

Powinniśmy jednak pamiętać, że samo otrzymywanie tego typu danych z satelity na niewiele się nam przyda, jeśli tych informacji nie będziemy mieli na co nanieść. Dlatego tak ważne jest to, aby nasza nawigacja była wyposażona w dobrej jakości, jak najbardziej dokładną mapę. Wówczas specjalny program będzie analizował jak się poruszamy i po jakiej nawierzchni.

Kiedy już te wszystkie niezbędne informacje zostaną zebrane, nawigacja wskaże nasze położenie na najbliższej, odpowiedniej drodze. A dalej na tej podstawie będzie nam wskazywała najlepszą trasę, którą powinniśmy się poruszać, aby jak najszybciej dotrzeć do wyznaczonego celu. Ciekawostką może być fakt, że GPS może działać w dwóch standardach. Militarnym, z którego korzysta wojsko i który jest bardzo dokładny i cywilnym.

Oczywiście musimy się liczyć też z tym, że sygnał GPS może być zakłócany jeśli będziemy w tunelu, co również może stanowić pewien problem podczas nawigowania, bo wówczas może się pojawić przerwa w otrzymywanych informacjach. Działanie nawigacji zależy od wielu różnych czynników, ale przede wszystkim jest możliwe dzięki sygnałom, które odbywają drogę między satelitami a ziemnymi odbiornikami. Im mniej jest dookoła zakłóceń, im mniej miejsc, w których ten sygnał mógłby zanikać, tym większa będzie szansa, że uda nam się bez problemów dojechać w konkretne miejsce i to drogą, która będzie dla nas najbardziej optymalna i wygodna. Działanie naszej nawigacji w znacznej mierze będzie zależeć od tego, na ile prawidłowo i bez problemów, będzie ona odbierała i przetwarzała tak otrzymywane sygnały.

By Sabina