Czasami konwój nie przebiega w sposób typowy, o czym była już mowa w poprzednich wpisach. To do jakiego stopnia można przyjąć niestandardowy model organizacji konwoju zależy od potrzeb klienta – ale dobra agencja ochrony powinna być na takie warianty przygotowana. Jedną z usług dodatkowych w ramach konwojowania jest stosowanie specjalnego kamuflażu, który ma celu zmylenie potencjalnych napastników lub po prostu wprowadzenie dezinformacji związanej z konwojem.

Jak w praktyce jest to realizowane? Metody są różne. Działaniem podejmowanym w celu zakamuflowania konwoju jest wykorzystanie zwykłego auta cywilnego do przewiezienia dóbr. Może temu towarzyszyć równoległe wysłanie w drogę pustego konwoju, który „udaje” ten faktyczny.

Skupia na sobie całą uwagę, podczas gdy transport jest bezpiecznie realizowany autem, którego nikt nie posądza o udział w takiej operacji. Z takiego rozwiązania korzystają często służby państwowe, ale również prywatne agencje ochrony włączają go do swoich praktyk. Rzecz jasna takie dodatkowe działania przy konwoju automatycznie skutkują wzrostem kosztów realizacji usługi, z czym klient musi się liczyć.

Wysiłek organizacyjny i planistyczny jaki trzeba włożyć w taki konwój jest znacznie większy, jednakże gdy ma to uzasadnienie warto zapłacić więcej. Bardzo wielu poważnych kontrahentów korzysta z takiego kamuflażu standardowo, ponieważ w zdecydowanej większości przypadków realnie podnosi on poziom bezpieczeństwa, a solidne firmy ochroniarskie powinny mieć go w swoim zakresie usług.

By Sabina