Założenia medycyny naturalnej mówią jasno, że jedna z absolutnie podstawowych kwestii to dostarczanie organizmowi jak największej możliwej dawki pożądanych składników z diety. W tych czasach jest z tym bardzo różnie, ponieważ ogromna liczba ludzi korzysta przede wszystkim z żywności ogólnodostępnej, nierzadko przetworzonej. Im bardziej produkty będą przetworzone, im więcej będzie w nich konserwantów oraz innych niepożądanych dodatków, tym mniej wartościowe będą one dla naszego organizmu. Istnieją oczywiście wyjątki, jak pomidory – im bardziej przetwarzane, tym bogatsze w antynowotworowy likopen, jednakże co do zasady przetwarzanie żywności powinno być tak ograniczone, jak tylko to możliwe. Entuzjaści medycyny naturalnej mówią o tym w dość czytelny sposób. Opłaca się postawić na rozwiązania najprostsze, albowiem w praktyce to one często okazują się być tymi najlepszymi. Wyraźnie można to zauważyć na przykładzie wszelkiego rodzaju zagadnień dietetycznych.

Zmiana nawyków żywieniowych może w pewnych sytuacjach sprawić, że zaczniemy się czuć bez porównania lepiej niż kiedyś. Bez leków, bez suplementacji, bez wizyt u lekarza. Trudno zignorować taką szansę. Dlatego w diecie powinny znajdować się te składniki, których nasz organizm potrzebuje. Witaminy oraz minerały, de facto wszystkie, mają swoje bogate źródła w pokarmie. Pozostaje tylko prawidłowo układać menu dla siebie oraz bliskich. Skąd brać żywność, aby była dla nas zdrowa? Co należy przede wszystkim uwzględniać w żywieniu, aby dostarczyć organizmowi tego, co jest mu potrzebne do prawidłowego funkcjonowania? Z pewnością trzeba zwrócić uwagę na warzywa oraz owoce.

Mają one w sobie mnóstwo witamin oraz cennych składników mineralnych, bez których nie będziemy czuć się dobrze. Jednakże i tu pojawiają się znaki zapytania, ponieważ żywność żywności nierówna. Najlepiej sięgać po produkty z upraw ekologicznych, bezpośrednio „od gospodarza” lub ze znakiem BIO. Takowe powinny pochodzić z certyfikowanych upraw ekologicznych. Podobnie sprawy mają się z produktami roślinnymi, jak i tymi pochodzenia zwierzęcego. Nabiał czy mięso ze źródeł ekologicznych także przedstawia sobą z reguły więcej wartości odżywczych aniżeli masowa produkcja spożywcza. Chodzi między innymi o to, co zjadają zwierzęta.

Mięso z podwyższoną zawartością antybiotyków nie ma prawa dobrze wpływać na organizm człowieka. Podobnie mleko wyjałowione z naturalnych wartości w procesie sterylizacji nie będzie tak cennym składnikiem diety, jak mogłoby być. Medycyna naturalna mówi, że to, co zjadamy ma zasadniczy wpływ na to, jak się czujemy i na jakie możemy zapadać choroby. Dlatego im lepiej jemy, tym większą dajemy sobie szansę na znakomite zdrowie. Nie ma jednego idealnego menu, ponieważ poszczególne jednostki mają nierzadko skrajnie odmienne upodobania. Są osoby, które nie jedzą w ogóle mięsa ani żadnych produktów zwierzęcego pochodzenia. Dieta wegańska jest często uznawana za jedną ze zdrowszych, jednakże trzeba znaleźć roślinne zamienniki dla niektórych składników – chociażby dla białka zwierzęcego.

Z tym nie będzie większego problemu, ponieważ chociażby rośliny strączkowe potrafią być kapitalnym źródłem dobrze przyswajalnego białka. Przykłady można mnożyć.

By Sabina