Katar, to bardzo uciążliwa dolegliwość, która skutecznie uprzykrza nam codzienne funkcjonowanie. Jako że powoduje niedotlenienie organizmu, może być także przyczyna ogólnego osłabienia i zmęczenia.

Niestety – nie ma na nią lekarstwa i mówi się, że katar leczony czy nie trwa zawsze siedem dni. Jedyne, co możemy zrobić, to łagodzić jego objawy.

Z pomocą przychodzi nam tu wiele preparatów aptecznych, które obecnie dostępne są zarówno w kroplach, aerozolach, jak i tabletkach. Należy jednak pamiętać, że możemy je stosować tylko przez parę dni, a jeśli katar nie ustępuje, powinniśmy udać się do lekarza.

Dobrym sposobem na złagodzenie kataru są też inhalacje ziołowe, działające odkażająco, udrożniająca i przeciwzapalnie. Do ich przyrządzenia wykorzystuje się najczęściej rumianek, lipę, tymianek oraz szałwię.

Czas trwania kataru możemy skrócić przyjmując rutynę oraz witaminę C. Ich działanie polega na uszczelnianiu błon śluzowych, których przepuszczalność zwiększa się wraz z pojawieniem się infekcji.

By Sabina